Jdi na obsah Jdi na menu
 


(Skoro) zapomenutý zátaras v Antonínově

    Za svého dětství, když jsem chodíval k dědovi a babičce do Antonínova, znal jsem v okolí každou pěšinu i balvan v říčce Kamenici. Tak mé pozornosti neunikl ani zákop, o kterém jsem se dověděl, že pochází z konce války. A taky jsem věděl, že Němci měli na silnici zátaras. Mnoho let ale muselo uběhnout, než jsem se k tomuto obrannému postavení vrátil a pokusil se ho zdokumentovat.  
    Moje matka zažila konec války jako dvacetiletá slečna. Vzpomínky sice už poněkud setřel čas, ale přesto lze podle jejího vyprávění uzávěru specifikovat. Zátaras  vybudovali před koncem války místní muži, kteří už pro svůj věk nebo zdravotní problémy nebyli odvedeni, je ale možné, že byli v té době příslušníky Volksturmu. Podle vzpomínek byl zátaras postaven z prken (nikoli z klád) a byl v něm úzký průchod pro pěší. Je možné, že se jednalo o nějakou ohradu vyplněnou kameny nebo zeminou. Matka si pamatuje i používaný název-panzersperre. Ten se zdá ale poněkud nadnesený. Zato umístění bylo přímo učebnicové. Silnice zde tvoří zatáčku a zátaras byl až za ní. Vpravo se vypíná téměř kolmá skalní stěna, vlevo spadal prudký násep k náhonu malé vodní elektrárny umístěné v č. 151 (jejím správcem byl můj děda). Za náhonem sice vede úzká pěšina, ale pak opět následuje prudký břeh ke kamenitému řečišti Kamenice, která nebyla do výstavby přehrady Josefův Důl žádnou poklidnou říčkou. Na protějším břehu se pak nalézá již na kraji lesa zmíněný okop. I když se nejednalo o nějaké monumentální dílo, pár odhodlaných obránců mohlo na určitou dobu zastavit i silnějšího protivníka. Jestli byla nějaká další postavení kolem silnice za zátarasem nebo na skále se mi nepodařilo zjistit. Jisté je, že zde k žádným střetům už nedošlo a po nějaké době byla překážka provozu odstraněna.
    Průzkum místa byl celkem jednoduchý. Okop (50°46‘2,5‘‘N, 15°15’40,3‘‘E) je dnes zarostlý smrčky, ale stále dobře patrný. Jeho rozměry jsou 4 x 1,5m, hloubka asi 0,8m a zemní předprseň se dochovala asi 0,5m nad okolním terénem. Směrem vlevo vybíhá k řečišti Kamenice spojovací okop. Možná zde bylo nějaké další menší postavení, ale spíše se jedná jen o přístup k okopu. Na místě zátarasu nenalezneme už žádné stopy, u stavby podobného charakteru budované ve spěchu to ani nepřekvapuje.
    V žádném případě se nejednalo o žádné strategicky významné postavení. Přehrazení místní komunikace směrem na Josefův Důl nemohlo mít téměř žádný význam. Vedl k jejímu vybudování dohasínající fanatismus, poslušnost nebo strach před bolševikem? Možná to byl souhrn všeho. Ale to je již jiné téma…..


PRAMENY :
-vzpomínky pí. Olgy Martinů, rozené Svárovské
-vlastní průzkum 26.3. a  30.4.2011
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář