Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výkop objektu K-3/24

              Na úbočí Panenské hůrky se dodnes nalézá linie nedokončených objektů LO vz. 37 úseku K-3. Podařilo se zde do září 1938 pouze připravit skořápky nebo jen výkopy. Vykáceny byly rovněž střelecké a pozorovací průseky, díky nimž lze stanoviště dobře nalézt. Během mobilizace vojáci průběh linie důsledně využili. Do střeleckých průseků jsou na stranách výkopů orientovány střelecké okopy, mnoho dalších okopů se dochovalo i v mezilehlých úsecích nad pozorovacími průseky. Z 8 stanovišť jsou však pouze ve dvou případech využity nějakým způsobem využity pouze dva stavební výkopy. Jedním z nich je č. 24 typu A-160N. 

            Obrana pravé strany byla zřejmě ve výkopu pro pravé krycí ucho. Střelec zde byl sice dobře kryt koncem záhozu, ten ale na druhou stranu bránil ve výhledu do předpolí. Také poloha v úrovni terénu nepřispívala k orientaci v bojové situaci. Asi proto bylo na pravé části záhozu další stanoviště. Z něho měl voják dobrý výhled jak do předpolí, tak i vpravo.  Levá část byla rovněž upravena pro potřebu obrany. Výkop pro levé ucho byl prodloužen do vzdálenosti 3,5m od hrany skořápky a vznikl tak krátký přístupový okop ke střeleckému okopu. Tady už obráncům ve výhledu zához nevadil. Účelem oddálení okopu od výkupu byla zřejmě snaha o lepší výhled do dlouhého střeleckého průseku, který směrem od objektu klesá k lesní cestě.

            Protože jsem zatím v okolí nenalezl žádný další zákop, který by sloužil vojákům jako úkryt, lze předpokládat, že využili k tomu účelu vlastní výkop. Pokud zde ale byl nějaký přístřešek, nezůstaly po něm už žádné pozůstatky. Dnes probíhá v okolí těžba dřeva a je tedy pravděpodobné, že celý výkop skončí brzy pod hromadou větví, jak je neblahým zvykem lesáků….. 
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář